Başkan'ın Mesajı - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas

BAŞKAN'IN MESAJI


Türkiye'ye ve Türk ekonomisine olan inancımız ekonominin hız kestiği dönemlerde bile yatırım yapmamıza engel olmadı. Zaman içinde uluslararası bir holdinge dönüşerek özellikle Karadeniz ve Akdeniz  coğrafyasında etkin bir oyuncu olarak yerimizi aldık ve yatırımlarımıza devam ettik.

2015 hem dünya hem de Türkiye ekonomisinin zorlu süreçlerden geçtiği bir yıl oldu. Dünyada 2008 ekonomik krizinin yaraları tam anlamıyla sarılamamışken,  Akdeniz ve Karadeniz’de ofisimizin bulunduğu ülkelerde de dönem dönem ekonomik ve politik sıkıntılar ortaya çıkıyor. Tüm bunlara rağmen, geçtiğimiz yıl, hem akaryakıt fiyatlarında hem de kurda yaşanan düşüşü fırsata çevirerek yatırımlarımıza devam ettik. 25 konteyner gemisi ile dünyada gemi sahibi armatörler arasında 15’inci sıradayız. İki yıl içinde gemi filomuz 60 gemiye çıkacak. Sadece Türkiye sınırlarında hizmet veren bir acentelikten, Avrupa’da etkin, sözü dinlenen ve en üst seviyedeki armatörlerin iş birliği yapmaya hazır olduğu bir şirket haline geldik. Karadeniz ve Akdeniz’in ardından yeni rota olarak belirlediğimiz Batı Afrika umut vadediyor. 2012 yılından beri düzenli gemi seferleri ile ulaştığımız taşıma hacmi, bizi burada kendi ofislerimizi açmaya teşvik etti.  2016’da, Gana ve Nijerya’da açacağımız iki ofis ile bölgede daha kuvvetli bir oyuncu haline geleceğiz. Yönümüzü çevirdiğimiz her yeni lokasyonla Türk ihracatçısını yeni pazarlara ulaştırmaya çalışıyoruz. 
 

Bernard Arkas, Lucien Arkas, Diane Arcas   
 
 
Marport sayesinde liman işletmeciliği alanında büyük bilgi birikimi ve tecrübe elde ettik. Burada büyümeye ve kapasitemizi artırmaya devam ederken, bu know-how’ı yurtdışında değerlendirmek üzere yatırımlara başladık. İtalya’nın La Spezia kentindeki Terminal Del Golfo limanı ile kurduğumuz ortaklık sayesinde hem Akdeniz’deki konumumuzu güçlendireceğiz. Bu yatırımla Arkas Line’nın Batı Afrika servisleri de destekleniyor olacak.

2015 yılında Türkiye’de sektörün önünü açacak bir prototipi daha yapmak için ilk adımı attık. Ortaklık imzaladığımız Alman Duisport ile İzmit-Kartepe’de kuracağımız karalimanı, Marmaray tüneli yük taşımaları için kullanılmaya başlandığında ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı açıldığında Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan tam anlamıyla bir hub olacak.

Türkiye’nin geleceğinin Anadolu’da olduğunu ve demiryolu taşımacılığının Anadolu’yu geliştireceğinin altını hep çiziyorum. Demiryolu taşımacılığının serbestleşmesi ile birlikte sektörün sivil havacılıkta olduğu gibi hızlı bir şekilde gelişeceğine inanıyor ve 2003 yılından bu yana  konuyla ilgili yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Uygun nakliye avantajı Anadolu’daki yatırımları tetikleyecek ve Türkiye’nin uzun dönem ihracat hedeflerinin yakalanmasında önemli bir rol üstlenecek.

Yatırımlarımızı sürdürürken ülkemizin ve toplumumuzun sosyo kültürel gelişimine katkı sağlayan sosyal sorumluluk projelerini de ihmal etmek  istemiyor hatta bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz. Arkas Sanat Merkezi, Arkas Deniz Tarihi Merkezi ve Arkas Trio ile sanata, Arkas Spor Kulübü ile spora dokunurken, geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızın eğitimi  için Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve üniversitelerimizin  ilgili bölümleriyle işbirliklerimizi devam ettiriyoruz.  Sahip olduğumuz  doğal kaynakların bizlere emanet olduğu bilinciyle Arkas TURMEPA II teknesi ile denizlerimizin kirlenmesine engel olacak çalışmaları  10 yıldır sürdürüyoruz.

Tüm bunları yaparken birlikte yol aldığımız 7300 çalışanımız bizi başarıya taşıyan ana güçlerimizden birisi. Arkas büyürken insan kaynağı da büyüyor. Bir şirketin devamlılığını sağlayabilmesi için çalışanlarımızın eğitimine ve gelişimine önem vermek gerekiyor. Biz Arkas Holding olarak bu süreci nitelikli insan yetiştirerek en iyi şekilde yönetmeyi amaçlıyoruz. Bu noktada Arkas Akademi, biriken bilgi ve deneyimin yeni nesil çalışanlara aktarılmasında bir köprü görevi üstleniyor.

Bu vesileyle, hem ekonomik hem de toplumsal konularda imza attığımız başarılarda yanımızda olan, bize güç vererek ileriye taşıyan müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.  

Lucien ARKAS
Yönetim Kurulu Başkanı